Magnetoterapie

ENERGETIX – Princip působení magnetů

Magnetické pole se s úspěchem využívá v rehabilitaci, traumatologii, revmatologii, angiologii, gynekologii i jiných oborech.

Vyvolává následující:

  • Vazodilataci (tj. rozšíření cév)
  • Analgetické působení (tj. tlumení bolesti)
  • Protizánětlivé působení
  • Myorelaxace (tj. svalové uvolnění)
  • Zrychlení hojení (kostí, svalů, vazů, kůže)
  • Protiedémové působení (tj. zmenšení otoků)

Nošení magnetických šperků se osvědčilo zejména při potížích:

  • artritida
  • migréna
  • bolesti zad a kloubů
  • stres a únava
  • nervozita a nespavost
  • tenisový a golfový loket
  • menstruační bolesti
  • špatná cirkulace krve

Protibolestivý efekt permanentních magnetů (a magnetoterapie obecně) je nejčastější důvod jejich aplikace. Magnetické pole působí celou řadu změn v exponovaných tkáních (změny povrchových potenciálů buněk a membrán, ovlivnění kapilárního řečiště, změny vodivosti nervových vláken apod.), které v celkovém výsledku vedou k útlumu bolesti, uvolnění svalových spasmů, k relaxaci, k urychlení hojení a regeneraci tkání.

Principem působení statického magnetického pole na organismus je to, že buňky jsou polarizovány slabými magnety s oběma polarizacemi, což je dáno účinky magnetického pole Země o indukci 0,6 Gauss, které je stálou součástí životního prostředí člověka. Jsou-li buňky vystaveny působení magnetu o indukci 300 a více Gauss, přijímají jeho polarizaci. Na základě zmíněného principu je patrné, že buňky mohou být zmagnetizovány. Na této bázi dochází k elektromagnetickým a biochemickým změnám v buňkách a tím k příznivému ovlivnění systému kostního, svalového, imunologického, hormonálního, kardiovaskulárního, zažívacího a nervového. Základními stavebními prvky našeho organismu jsou živé buňky, které jsou ohraničeny plazmatickou membránou. Vně i uvnitř těchto buněk probíhají biochemické reakce. Za určitých podmínek má membrána schopnost propouštět látky směrem do buňky nebo z buňky. Magnetické pole svým působením mnohonásobně zvětšuje propustnost buněčných membrán. Na ionty, které existují v buňkách a v koloidním systému, působí mechanické síly vlivem elektrických potenciálů vyvolané magnetickým polem. Síly jsou synchronní s magnetickým polem a usměrňují pohyb iontů. Dochází ke zvýšené látkové výměně, výrazně se zvětší prokrvení a okysličení části těla, na kterou je magnetické pole aplikováno. Magnetoterapie v rámci léčebného plánu je plně na místě i v době farmakologické exploze a nových šetrných operačních postupů. Magnetoterapie je v odborných kruzích pokládána za jednu z nejbezpečnějších a nejúčinnějších fyzikálních léčebných metod a bývá často nazývána „léčebnou metodou 21. století“.

Na základě klinických zkušeností i experimentálních prací řady světových pracovišť dnes víme, že magnetické pole:

Zmenšuje či úplně odstraňuje bolest. Magnetické pole totiž ovlivňuje především silná nervová vlákna a omezuje přenos bolestivých vjemů z nervových zakončení do centrální nervové soustavy.
Navozuje rozšíření krevních cév. V aplikované oblasti během několika minut. Při opakovaných aplikacích se léčebný efekt urychluje a prodlužuje. V důsledku rozšíření cév stoupá v léčené oblasti teplota až o 1°C.
Má protizánětlivý efekt. A to jak u akutních, tak i u chronických zánětů.
Zmenšuje otoky.
Má hojivý efekt. Vlivem magnetického pole dochází k rychlejšímu hojení kostních zlomenin a otevřených poranění kůže a podkoží.
Podporuje látkovou výměnu. Zlepšuje detoxikační procesy v organismu.

Magnetoterapie

TERAPIE ZA POUŽITÍ MAGNETICKÉ SÍLY JE DNES NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ JAKÉKOLI LÉČBY, KTERÁ MÁ BÝT KOMPLEXNÍ.

Magnetoterapie se s úspěchem používá téměř ve všech oborech medicíny jako důležitá součást komplexní terapie. Odborné poradenství lékařů v oblasti magnetoterapeutických pomůcek může být neocenitelnou pomocí pro mnoho lidí s potížemi v oblasti onemocnění pohybového ústrojí (svalů, kloubů), kůže, nervových onemocnění a dalších.

V Japonsku a USA mají pacienti běžně možnost konzultací s profesionálními magnetoterapeuty, kteří navrhují komplexní léčbu včetně potravinových doplňků, tělesných cvičení, akupunktury, laserové terapie a podobně.

A v čem taková léčba vlastně spočívá?

Principem působení statického magnetického pole na organismus je to, že buňky jsou slabými magnety s oběma polarizacemi. To, ať se nám to líbí, či ne, je dáno účinky magnetického pole Země (o indukci 0,6 gauss), které je stálou součástí životního prostředí člověka. Jsou-li buňky vystaveny působení magnetu o indukci 300 a více gauss, přijímají jeho polarizaci. Na základě zmíněného principu je patrné, že buňky mohou být zmagnetizovány. Na této bázi dochází k elektromagnetickým a biochemickým změnám v buňkách, a tím k příznivému ovlivnění systému kostního, svalového, imunologického, hormonálního, kardiovaskulárního, zažívacího a nervového. Vlivem léčebně aplikovaného magnetického pole dochází k pozitivním biologickým změnám ve tkáních, které je možno využít při odstranění řady zdravotních potíží. Po operacích a úrazech dochází k urychlení hojení až o padesát procent. Medicínské magnety, které se používají jako pomůcky magnetoterapie, mívají minimální indukci 1000 gauss.

Přitom cílenou magnetoterapii můžete podstoupit, aniž o tom budete vůbec vědět. Ve světě jsou čím dál běžnější magnetoterapeutické náramky a náhrdelníky, které stabilizují krevní tlak, příznivě ovlivňují krevní oběh a zvyšují okysličení krve. Magnetoterapeutické náhrdelníky uvolňují napětí šíjového svalstva a podporují imunitní systém. U astmatiků dochází ke zmírnění intenzity a prodloužení intervalů mezi jednotlivými astmatickými záchvaty.

Je paradoxem doby, že magnetoterapie, která statisticky vykazuje ze všech dosud známých léčebných metod nejvyšší míru úspěšnosti, nejmenší rizika a nákladnost, je stále metodou poslední volby. Je často používána až tehdy, kdy tradiční léčebné metody naprosto selhaly. V současné době však narůstá její obliba hlavně mezi příznivci zdravého životního stylu.

Proč zrovna magnety?

Léčebné účinky magnetů jsou pozorovány a prokazovány již stovky let. První doložené zmínky o terapeutickém využití magnetů se datují do období 200 let př.n.l. do doby řeckého lékaře Galena, který se ve svém díle „De simplicium medica mentorum temperamentis ac facultatibus“ zmiňuje o ozdravných a očistných účincích magnetů.Také Hippokrates popisoval jak léčit onemocnění kloubů přikládáním rudy zvané magnetovec. Název magnetismus je odvozen od řeckého města Magnesia, kde se magnetovec těžil. Pod vlivem magnetického pole se zlepšuje cirkulace krve a jednotlivé buňky se více zásobují kyslíkem a živinami, což urychluje mnohé léčebné procesy. Pomocí působení magnetického pole se škodlivé látky rychleji eliminují z buněk.